Sztanga, jedno z najlepszych urządzeń służących do ćwiczeń

Co to właściwie jest i z czego się składa sztanga?

Sztanga jest to specjalistyczny sprzęt fitness, który jest stosowany na dosłownie każdej siłowni. Cieszą się on ogromną popularnością, zwłaszcza u mężczyzn. Składa się ona z 3 różnych elementów, gryfu, zacisków, oraz obciążników. Sztangi posiadają różne rozmiary przez co dzielimy je na kilka różnych od siebie rodzajów. Warto podkreślić, iż ćwiczenia wykonywane z pomocą sztangi zalicza się do ćwiczeń siłowych, a zawody w podnoszeniu sztangi są dyscypliną na olimpiadzie. Przejdźmy do elementów wchodzących w skład sztangi. Zacznijmy od gryfu. Jest to stalowy drążek, chwytany dłońmi przez osobę wykonującą ćwiczenie. Zakończony jest on tulejami, na które zakładane są obciążniki. Gryfy dzielimy na proste, łamane, oraz kratownice. Obciążniki są to natomiast stalowe krążki z otworem w środku. Powinno zakładać się je w taki sposób, by po obu stronach gryfu było dokładnie takie samo obciążenie. Różnią się one od siebie kolorami, zależnymi od masy, a także wielkością. W przypadku zacisków mamy do czynienia ze specjalnymi elementami, mającymi uniemożliwić zsunięcie się z gryfu, któregoś z obciążników podczas wykonywania ćwiczenia.

Zalety, oraz efekty wynikające z korzystania ze sztangi

Do głównych korzyści związanych z używaniem tego sprzętu należy oczywiście znaczna poprawa kształtu sylwetki, a także zmniejszenie masy ciała. Dodatkowo dochodzi zjawiska rozrostu mięśni, co więcej ujędrnieniu ulegają takie części ciała jak uda, pośladki, brzuch, czy ramiona co jest ważne dla wielu kobiet. Ogromną zaletą sztangi jest fakt, iż wykonywane przy jej użyciu ćwiczenia w znacznym stopniu wymagają ruchów opartych o codzienne czynności ćwiczących. Wynika z tego, że nie powinny być one zbyt skomplikowane i trudne do nauczenia. Co więcej w jej przypadku istnieje wręcz nieograniczona możliwość rozbudowy mięśni i rozwoju fizycznego i to od nas będzie zależeć do jakiej formy się doprowadzimy. 

Ćwiczenia, które można wykonać za pomocą sztangi

Sztangi mają to do siebie, że za ich pomocą możemy rzeźbić bez problemu wiele różnych partii. Przykładowo możemy robić grzbiet poprzez podciąganie sztangi w opadzie tułowia, uda, oraz pośladki robiąc martwy ciąg na prostych nogach, czy barki za pomocą podciągania sztangi wzdłuż tułowia. Na prawdę posiadanie tego rodzaju sprzętu otwiera przed nami masę nowych możliwości treningowych. Zdecydowanie sztanga jest rzeczą, w którą koniecznie trzeba się zaopatrzyć chcąc zbudować odpowiednią sylwetkę. Jest ona wręcz niezbędna.